Klinika weterynaryjna w Warszawie – bezpieczna narkoza

NARKOZA

Jako świadomi opiekunowie pupili dbający o dobre samopoczucie naszych zwierzaków staramy się na bieżąco monitorować nieprawidłowości związane ze zdrowiem podopiecznych. Coraz częściej zdarza się, że kontrola weterynaryjna jest niewystarczająca i musi zostać on poddany drobiazgowym badaniom, niekiedy z koniecznością zastosowania anestezji. Sytuacja podjęcia decyzji o uśpieniu naszego domownika powoduje lęk i niepokój związany z narkozą, zastanawiamy się nad powikłaniami pooperacyjnymi, a niekiedy odkładamy zabieg z uwagi na strach o niewybudzenie zwierzaka. W obecnej dobie oraz rozwinięciu świata medycyny weterynaryjnej jest to działanie nieuzasadnione, które może skutkować nieodwracalnymi zmianami zdrowotnymi u zwierzaka. W tym artykule rozwiniemy temat narkozy, przedstawimy jej rodzaje i zastosowanie oraz mamy nadzieję, że rozwiejemy wszelkie wątpliwości i pomożemy podjąć decyzję.
 
Czworonogi, które do nas trafiają, często wymagają znieczulenia ogólnego do badań diagnostycznych bądź leczenia operacyjnego. W przypadku prostych i krótkich zabiegów najczęściej wystarczy premedykacja domięśniowa tzw. głupi jaś, jednak większość przypadków operacyjnych wymaga głębokiej narkozy. W Centrum Zdrowia Zwierząt oferujemy wszystkie formy znieczulenia, ale staramy się namawiać opiekunów na korzystanie z metody „wziewnej anestezji" uważanej za najbezpieczniejszą w medycynie. Ten rodzaj uśpienia posiada wiele zalet i pozwala na przeprowadzenie długich i przede wszystkim bezpiecznych zabiegów nawet u pacjentów z grupy podniesionego ryzyka.
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

1. Co to jest znieczulenie ogólne?

Znieczulenie ogólne to całkowite zniesienie bólu, świadomości i odruchów obronnych u znieczulanego pacjenta, czyli jest on poddany głębokiej narkozie, a organizm nie reaguje na bodźce wzrokowe, słuchowe oraz dotykowe.

 

2. Na czym polega znieczulenie ogólne?

Znieczulenie ogólne polega na okresowym zahamowaniu czynności ośrodkowego układu nerwowego przy jednoczesnym utrzymaniu funkcji podtrzymujących życie (np. ośrodka oddechowego odpowiadającego za regularne oddychanie). Podczas znieczulenia ogólnego zmniejsza się: częstość bicia serca, częstotliwość oddechów, ciśnienie krwi a co za tym idzie, organizm zużywa mniej energii i tlenu.

 

3. Kiedy jest niezbędne znieczulenie ogólne?

W stan znieczulenia ogólnego wprowadza się pacjentów przed bardzo bolesnymi zabiegami, np.: operacjami chirurgicznymi, usunięciami guzów, operacjami krwiaków, nastawieniami złamanych kości, kastracjami i sterylizacjami, podczas usuwania zębów oraz niektórymi zabiegami diagnostycznymi.

 

4. Jak przebiega operacja po podaniu znieczulenia ogólnego?

Przebieg zabiegu/operacji dzielimy na cztery etapy:

a) premedykacja farmakologiczna - okres przygotowania pacjenta do zabiegu przed podaniem właściwego środka znieczulającego. W czasie premedykacji często podaje się pacjentowi leki uspokajające (neuroleptyki) lub inne leki ułatwiające zniesienie stresu związanego z operacją i przygotowujące pacjenta do zabiegu. W okresie tym stosuje się również odpowiednią, zależną od rodzaju zabiegu, dietę.

b) wprowadzenie - okres od rozpoczęcia podawania anestetyku do uśnięcia pacjenta. W zależności od drogi podania leków znieczulenia dzielimy na:
− znieczulenie infuzyjne czyli zastrzyk podawany jest dożylnie, podskórnie lub domięśniowo
− znieczulenie wziewne gdzie anestetyk jest wdychany razem z tlenem
Jeżeli jest to konieczne, lekarz może podać kilka anestetyków jednocześnie różnymi drogami (indukcja mieszana).

c) podtrzymanie - polega na podawaniu kolejnych dawek leków znieczulających, przeciwbólowych i rozluźniających tak, aby pacjent pozostawał w stanie znieczulenia przez wymagany czas.

d) wybudzenie - przebiega bez ingerencji lekarza lub dzięki podaniu substancji będących odtrutką wobec zastosowanych wcześniej anestetyków. W okresie wybudzania (jak i całego czasu pozostawania w stanie narkozy) pacjent powinien być stale pod opieką lekarską, gdyż użyte leki znieczulające mogą nadal wywierać swoje efekty niepożądane.

 

5. Metody podania znieczulenia ogólnego?

Jak już wspomnieliśmy, podanie anestetyku następuje poprzez znieczulenie:

− infuzyjne - czyli zastrzyk podawany jest dożylnie, podskórnie lub domięśniowo
− wziewne - gdzie anestetyk jest wdychany razem z tlenem

a) Znieczulenie infuzyjne- lek do narkozy podawany jest do organizmu w postaci zastrzyku. Jest on wymierzony na cały czas zabiegu, w przypadku konieczności przedłużenia operacji dawkę się zwiększa. Z organizmu wydalany jest za pośrednictwem wątroby i nerek, jest wysikiwany wraz z moczem, czasami w niewielkiej ilości wydalany z kałem. Eliminacja znieczulenia jest długotrwała, trwa od kilku do kilkunastu godzin i zależna jest od: dawki leku, wieku zwierzaka, sprawności organów, stopnia nawodnienia organizmu itp. W tym czasie pupil pozostaje pod działaniem anestetyku do momentu całkowitego jego wydalenia i mogą pojawić się u niego wymioty, trudności z poruszaniem się, drgawki, dreszcze czy niekontrolowane oddawanie moczu. Taka forma narkozy jest przeciwwskazana u pacjentów w podeszłym wieku, z zaburzeniami funkcjonowania wątroby czy nerek, z niewydolnością krążeniową, z wadami serca. Nie stosuje się jej u mniejszych zwierząt.

b) Znieczulenie wziewne- lek do narkozy podawany jest wraz z tlenem do dróg oddechowych. Po podaniu premedykacji, założeniu dojścia dożylnego, pacjent zostaje zaintubowany i znieczulony mieszaniną tlenu, izofluranu i powietrza. Podczas zabiegu aparat EKG stale monitoruje pracę serca pacjenta, a monitor gazów kontroluje ich prawidłowe stężenie. Gdy przerwiemy dostarczanie gazu, zwierzę zacznie samodzielnie oddychać czystym powietrzem, anestetyk rozpadnie się błyskawicznie, a nasz pupil się wybudzi. W odróżnieniu od znieczulenia infuzyjnego zajmuje to kilkanaście sekund, niekiedy kilka minut a pacjent zawsze oddawany jest opiekunowi przytomny. Przy komplikacjach (które zdarzają się dużo rzadziej) możemy natychmiast wybudzić pacjenta- co nie jest możliwe w znieczuleniu infuzyjnym. Podczas zabiegu nasz pupil ma cały czas podawany tlen, co eliminuje możliwość niedotlenienia pacjenta.

 

6. Przygotowanie zwierzak do narkozy?

Obowiązkowo przed każdym zabiegiem anestezjologicznym pacjent musi być na głodówce trwającej około doby (czasem jest to okres dłuższy lub krótszy - ustala to lekarz przeprowadzający operację) oraz według wytycznych powinna być mu ograniczona woda do spożycia. Przed zabiegiem zwierzak powinien mieć przeprowadzone badania morfologiczne krwi oraz jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości dodatkowe badania stanu zdrowia np. biochemię.

Podsumowując, znieczulenie wziewne jest jedną z najbezpieczniejszych metod zabiegowych i na ten moment jest to najmniej inwazyjna i stosunkowo bezpieczna narkoza, którą możemy zastosować podczas operacji naszego pupila. Mieszanka anestetyczna jest podawana pacjentowi na bieżąco, głębokość znieczulenia jest pod stalą kontrolą lekarza. Przy tym typie znieczulenia pacjentowi nie grozi niedotlenienie, a działanie leku kończy się niemal zaraz po wykonanym zabiegu. Niektóre operacje są możliwe do przeprowadzenia wyłącznie przy znieczuleniu tego typu. Wykorzystanie tego rozwiązania pozwala na bezpieczne znieczulenie nie tylko psów i kotów, ale także takich pacjentów jak: ptaki, gryzonie oraz gady. Warto zapytać o nią lekarza weterynarii przed powierzeniem mu swojego zwierzaka. Choć ten rodzaj narkozy jest bardziej kosztowny niż np. narkoza dożylna, warto zainwestować w bezpieczeństwo i komfort swojego pupila.

Gorąco dziękujemy Państwu za poświęcony czas. Zapraszamy serdecznie do kliniki Centrum Zdrowia Zwierząt gdzie dysponujemy wysokiej jakości aparaturą do narkozy wziewnej. Skontaktujcie się z naszymi lekarzami, wypytajcie o szczegóły, umówcie się na wizytę i zaplanujcie zabieg dla Waszego czworonoga.

>NAJNOWSZE ARTYKUŁY


>CENNE LINKI

Straż Dla Zwierząt
Straż dla Zwierząt w ciągu roku podejmuje setki interwencji mających na celu ratowanie zwierząt domowych, gospodarczych i dzikich w całej Polsce. [www.sdz.org.pl]
ROK >>
  • Fundacja Centrum Zdrowia Zwierząt
  • im. Mateusza Jakuba Jandy
  • ul. Wolska 60 01-134 Warszawa, 
  • tel. (22) 353-95-18
  • NIP: 527-271-62-06
  • Regon: 147299640
  • KRS: 0000511554
  • Konto: Bank BNP Paribas S.A.
  • 78 2030 0045 1110 0000 0386 7740
  • BIC (SWIFT): GOPZPLPW
  • godziny przyjęć:
  • poniedziałek-piątek: 10:00-20:00
  • sobota: 10:00-15:00