Naukowe dowody na to, że kot pomaga w życiu!

1/ KOTY CHRONIĄ SERCE

Naukowcy zajmujący się chorobami naczyniowymi dowiedli, że właściciele kotów przejawiają mniejsze skłonności do zawałów. U kociarzy ryzyko ataku serca było o 30 proc. niższe niż u ludzi, którzy nie posiadali żadnego zwierzęcia futerkowego.Dalsze badania pokazały, że właściciele kotów byli też znacznie mniej narażeni na śmierć wskutek chorób sercowo-naczyniowych, w tym udarów.

 

 

 

2/ KOTY UCZĄ NAS DRZEMKI
Koty, mimo że śpią w trakcie dnia wcale nie są leniwe, a raczej pragmatyczne.Co więcej, naśladując ich styl odpoczynku w trakcie dnia, można wiele skorzystać.Badania pokazują. że osoby, które decydują się na 20-minutową drzemkę, poprawiają pamięć, kreatywność i nastrój.

3/ KOTY NIGDY SIĘ NIE PODDAJĄ
Polujący na muchę kot wiele razy doświadcza porażek, ale nigdy się nie poddaje. Po upadku wstaje i próbuje ponownie złapać zdobycz. Zwierzęta te charakteryzują się niesłychanym uporem i wiedzą, że kilka błędów na dłuższą metę nie przekreśla ich szans na sukces.

4/ MRUCZENIE ROZŁADOWUJE STRES

O zbawiennym wpływie mruczenia na poziom ciśnienia we krwi i nastrój pisało już wielu naukowców. Co więcej, koty potrafią modulować częstotliwość dżwięków od 20 do 140 Hz, a niektóre rejestry działają na ludzki organizm skuteczniej niż niejedna terapia.

5/ KOTY SĄ MISTRZAMI SPOKOJU

Choć koty mają znacznie mniej powodów do stresu niż ludzie, to i tak ich zdolność do opanowania i relaksu mogłaby zachwycić niejednego psychologa. Z szafek na książki, parapetów , umywalek obserwują na chłodno, jak kręci się świat. Są doskonałymi nauczycielami medytacji. Chcesz się wyciszyć - załatw sobie kota.

6/ KOTY WYWOŁUJĄ ŚMIECH

Nie sposób nie śmiać się z prób i upadków tego stworzenia- z jego pogoni za zdobyczą, z tego jak skrada się za jedzeniem, jak radzi sobie z przeszkodami czy jak walczy z odkurzaczem. A jak wiadomo, śmiech to zdrowie.Badania naukowców pokazują, że wystarczy 20 minut oglądania śmiesznych filmów z kotami, by dostatecznie spadł poziom kortyzolu we krwi {hormon stresu} i poprawiła się pamięć krótkotrwała u osób starszych.Ponadto śmiech wspomaga pracę serca i układu immunologicznego.

7/ KOTY UCZĄ, JAK WAŻNA JEST UMIEJĘTNOŚĆ PODEJMOWANIA STRATEGICZNYCH DECYZJI

"Gdyby zwierzę potrafiło mówić, pies okazałby się niezdarnym paplą, kot zaś zachowałby grację i nie wypowiedziałby ani jednego słowa za dużo" - napisał Mark Twain. W przeciwieństwie do psów, które spontanicznie gonią za piłką tenisową, koty rozważniej wybierają obiekt zabaw. Poświęcają więcej czasu na obserwację, myślenie i analizę, czy cel jest warty uwagi.Są ostrożne przy wspinaczce na meble i podczas ataków na ofiarę. Rozważne i myślące strategicznie - to cechy, które ceniłbyś też u siebie.

8/ KOTY POMAGAJĄ OSOBOM Z AUTYZMEM W KOMUNIKACJI

Dzieci i dorośli, którzy cierpią na autyzm, mają problemy, by rozmawiać z innymi ludżmi. barierę tę pomagają przezwyciężyć zwierzęta, z którymi chorzy czują głębszą więż. Potwierdzają to badania naukowców. Obserwowali oni dzieci z autyzmem. Okazało się, że te, które miały w domach zwierzęta, były spokojniejsze i łatwiej się komunikowały z otoczeniem, niż dzieci bez domowych pupili. Owa otwartość u dzieci ma związek ze wzrostem poziomu oksytocyny {hormonu szczęścia}, która wydziela się podczas głaskania futra. Pieszczoty wzmacniają też uczucia zaufania i miłości.

9/ KOTY POMAGAJĄ W WALCE Z DEPRESJĄ

Towarzystwo mruczącego kota na kolanach jest niezastąpionym lekarstwem na depresję. Zwierzę odwraca uwagę od problemu, dotrzymuje towarzystwa, okazuje uczucia bez względu na stan psychiczny właściciela i pokazuje, że jest on niezastąpiony. Ponadto pomaga człowiekowi w wyrobieniu odpowiedniej postawy i rytualnych odruchów, jak regularne karmienie. Co więcej, spokój kotów udziela się także choremu człowiekowi.

10/ KOTY POKAZUJĄ, JAK MOŻNA ROZŁADOWAĆ NAPIĘCIE

Który właściciel kota nie doświadczył codziennej głupawki zwierzęcia, które zrywa się nagle z kanapy, biega napuszony od okna do drzwi i powarkuje. Pokazuje tym samym, że utrata manier jest czasem na miejscu, a wyrzucenie emocji - niezbędne, by zachować psychiczną równowagę.Takie ekspresyjne zachowania mogą również pomóc właścicielowi. Badania przeprowadzone przez naukowców dowodzą, że wybuchy złości pomagaj oczyścić organizm z toksyn, a tym samym zapobiec chorobom serca i nowotworom.

11/ KOTY OKAZUJĄ BEZWARUNKOWĄ MIŁOŚĆ

Nawet eksperci z Centrum Kontroli Chorób i Profilaktyki przyznają, że największym atutem zwierząt jest przezwyciężanie uczucia samotności u ludzi.Są najwierniejszymi słuchaczami, a ich radość z powodu powrotu pana do domu pokazuje, że człowiek jest dla nich niezastąpiony i najważniejszy. Badania naukowców dowodzą, że zwierzę potrafi tak samo wypełnić pustkę i spełnić potrzeby społeczne jak inny człowiek.

 

>NAJNOWSZE ARTYKUŁY


>CENNE LINKI

Straż Dla Zwierząt
Straż dla Zwierząt w ciągu roku podejmuje setki interwencji mających na celu ratowanie zwierząt domowych, gospodarczych i dzikich w całej Polsce. [www.sdz.org.pl]
  • Fundacja Centrum Zdrowia Zwierząt
  • im. Mateusza Jakuba Jandy
  • ul. Wolska 60 01-134 Warszawa, 
  • tel. (22) 353-95-18
  • NIP: 527-271-62-06
  • Regon: 147299640
  • KRS: 0000511554
  • Konto: Bank BNP Paribas S.A.
  • 78 2030 0045 1110 0000 0386 7740
  • BIC (SWIFT): GOPZPLPW
  • godziny przyjęć:
  • poniedziałek-piątek: 10:00-20:00
  • sobota: 10:00-15:00