Apetyt
Wzmożony apetyt u zwierząt
Wzmożony apetyt może pojawiać się w przypadku występowania chorób prowadzących do ujemnego bilansu energetycznego, bądź przyśpieszonego tempa metabolizmu.
Najczęściej występujące to: nadczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy, cukrzyca, zespół złego wchłaniania, hipoglikemia, nowotwory. Wzmożony apetyt mogą powodować również niektóre leki tj. glikokortykosteroidy i leki przeciwpadaczkowe.
Przejadanie się prowadzące do otyłości u psów to najprawdopodobniej zaburzenie nabyte, wywołane nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi, w przypadku niektórych ras, rolę odgrywać mogą też czynniki genetyczne.
W przypadku zaobserwowania wzmożonego apetytu u psa należy ustalić czy masa ciała zwiększa się, czy pozostaje bez zmian.
Brak łaknienia
Pierwotny brak łaknienia mogą powodować:
Zaburzenia neurologiczne tj. zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe min. wodogłowie i obrzęk mózgu; zaburzenia psychogenne tj. mało smakowita dieta, stres, zmiany w otoczeniu.
Na pojawienie się wtórnego braku łaknienia wpłyną:
Ból, choroby narządów jamy brzusznej min. zapalenia i nowotwory, substancje toksyczne tj. leki i trucizny, zaburzenia endokrynologiczne min. niedoczynność kory nadnerczy, choroby zakaźne.
Rzekomy brak łaknienia (pseudo-anoreksja):
Powodują go min. złamania zębów, ciała obce, zapalenie gardła,
porażenie nerwu podjęzykowego, zapalenie przełyku, złamania ,bądź przemieszczenia kości szczęki.
Brak łaknienia powodować może też niewydolność serca i długotrwałe niedożywienie występujące z ketozą.
Jeżeli pies jest osowiały i apatyczny należy jak najszybciej zabrać go na konsultacje do lekarza weterynarii, zwłaszcza jeżeli stan ten utrzymuje się przez kilka dni. Ryzyko szybkiej utraty wagi i osłabienie organizmu jest na tyle duże, że nie należy zwlekać.