Głuchota u zwierząt i metody badania narządu słuchu
Na głuchotę wskazuje brak reakcji zwierzęcia na komendy słuchowe, bądź też głośne dźwięki. Bardzo rzadko rozpoznaje się głuchotę jednostronną.
Wyróżnia się głuchotę:
1. Pochodzenia ośrodkowego: Rzadko powodowana jest zmianami w mózgu. Zmiany centralne są przyczyną również występowania innych ciężkich objawów neurologicznych .2. Pochodzenia obwodowego: Głuchota neurologiczna: może być nabyta lub wrodzona. Nabyta występuje w skutek: urazów- złamania czaszki, zwyrodnieniowa – starcza, zapalna – powstaje w wyniku zapalenia ucha środkowego/ wewnętrznego, metaboliczna - w wyniku niedoczynności tarczycy. Głuchota wrodzona- powstaje w wyniku powstałych wad wrodzonych – np. układu przedsionkowego
3. Transmisyjną: powodowana przez choroby lub zaburzenia funkcji aparatu przewodzącego bodźce dźwiękowe. Do tymczasowego zaburzenia ostrości słuchu może dojść w wyniku przewlekłego, bakteryjnego zapalenia ucha środkowego.
Postępowanie diagnostyczne:
Stwierdzenie głuchoty za pomocą prostych testów nie jest zazwyczaj w pełni wiarygodne. Jedną z lepszych metod jest wywołanie ostrego hałasu gdy zwierzę śpi.
Należy również określić czy stan ten jest wrodzony czy też nabyty. Głuchota wrodzona może nie zostać zauważona przez opiekuna do momentu gdy kocię lub szczenię ukończy 8- 10 tyg. życia.
Głuchota wrodzona występuje częściej u zwierząt o barwie białej. Wiele ras psów, zwłaszcza dalmatyńczyki jest predysponowanych do głuchoty wrodzonej. Podstawowe badanie to: pełen wywiad, badania neurologiczne, badanie kliniczne, badanie otoskopowe uszu.
Metody badania narządu słuchu:
Podczas oględzin narządu słuchu należy zaobserwować ustawienie uszu i wygląd małżowin usznych, jak również ruchy gałek ocznych i sposób poruszania się zwierzęcia. W przypadku problemów z narządem słuchu zaobserwujemy takie objawy jak:
- Potrząsanie głową i drapanie głowy
- Ukośne utrzymanie głowy
- Wypływ z przewodów słuchowych, nowotwór , polip, krwiak ucha
- Wystąpić może też oczopląs i niezborność
Badanie zapachu:
Patologiczne zmiany to zapach ropny jak i zapach drożdżycowy ( Malessezia).
Badanie otoskopowe:
Patologiczne zmiany to: ciało obce, nowotwór /polip, pęknięcie błony bębenkowej.
Badanie rentgenowskie:
Wskazaniem jest zapalenie ucha środkowego.
Biopsja:
Wskazanie - zapalenie ucha środkowego o niejasnej etiologii. Polega na pobraniu wymazu z zewnętrznego przewodu słuchowego i przeniesienie na podłoże do badań mikrobiologicznych.
Inne metody to: badania laboratoryjne, audiometria, tomografia komputerowa, tomografia rezonansu magnetycznego.